Codzienny stres

Współcześnie żyjemy w bardzo wielkim pośpiechu, chcemy zdobywać coraz więcej i jak najszybciej. Nawet jeśli ktoś nie chce się temu podporządkować, społeczeństwo stara się wymusić na nim taką postawę. To sprawia, że zaczynamy się stresować, co może doprowadzić do poważnych chorób całego organizmu.

Stres towarzyszy nam każdego dnia w różnych sytuacjach. Niemiła atmosfera pracy, szkole czy nawet w drodze do nich, w tramwaju czy autobusie, korek na drodze, wywołują niemałą nerwowość, która u każdego objawia się inaczej. Jedyni zaczynają się pocić, inni stają się opryskliwi, ktoś inny jeszcze przynosi ten bagaż dnia do domu i daje to odczuć najbliższym. Z drugiej strony ktoś próbuje nawiązać z nami jakiś „small talk”, a my nie mamy na to ochoty bo przecież spieszymy się lub zwyczajnie jesteśmy zmęczeni. Nie mamy ochoty na banały lub czyjeś bzdury.

Robienie zakupów w sklepie w godzinach szczytu także może okazać się stresującą sytuacją. Kolejka na pół sklepu, w dodatku jakaś nieprawidłowa cena na produkcie, ktoś coś zwraca lub się awanturuje, czasem wjeżdża w nas wózkiem sklepowym. Wszystko może nadszarpnąć nasze nerwy.

Zaburzona zostaje zarówno sprawność fizyczna, jak i psychiczna a także zdolność do funkcjonowania w społeczeństwie, budowania zdrowych relacji międzyludzkich. Stajemy się podatni na wprowadzanie toksycznej atmosfery, skupiamy się na frustracjach zamiast na tym, jak im zapobiegać.

Zdrowie psychiczne pracownika

Podczas długotrwałego narażenia na stres, mózg zaczyna odbierać negatywne bodźce, a ciało podąża za nim, odmawiając często posłuszeństwa. Zmniejsza się wówczas wydajność i efektywność naszej pracy.

Dlatego w bardziej zrównoważonych firmach, zapewnia się pracownikom dofinansowanie na sport, który jest jedną z najlepszych metod odstresowania się. Czasem organizowane są firmowe grupy biegowe, aby zachęcić do ruchu nie tylko na siłowni, ale i do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu bez względu na pogodę i pory roku.

Istotną rolę może odegrać także dodatek na kulturę obecną w filharmoniach czy operze, bo jak wiemy, muzyka łagodzi obyczaje.

Czasem firma udziela również wsparcie ze strony psychologa lub dopłatę na spotkanie ze specjalistą.

Related Posts

About The Author