Wolontariat jako sztuka izolacji od stresu

Gdy przytłaczają nas nasze sprawy, warto zainteresować się także otoczeniem. Pomoże to uświadomić, że nie jesteśmy pępkiem świata i nasze problemy nie są najważniejsze ani największe.

Takie zainteresowanie można podzielić na czynne i bierne.

Pod terminem bierne zainteresowanie człowiekiem kryje się bardzo podstawowa czynność, którą jest czytanie książek. Właściwie nie ma aż takiej różnicy czy będzie to literatura faktu, a więc reportaże czy biografie, historyczna czy naukowa choć te najwięcej i najbardziej bezpośrednio nam coś powiedzą. O człowieku możemy dowiedzieć się także z powieści i jej wszelkich odmian. Mam tu na myśli zarówno bohaterów, którzy jakoś zawsze są odzwierciedleniem społeczeństwa, ale także samego autora, który jest poniekąd ukryty w sowich postaciach, tudzież sposobie wyrażania myśli.

Wolontariat

Zainteresowanie czynne to bezinteresowne niesienie pomocy. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta potrzebują takowego, choć nie po każdym to widać. Pewnym sposobem na odstresowanie się od codziennych problemów jest zajęcie się pomaganiem innym. Nie trzeba od razu rzucać wszystkiego i jechać do Afryki budować domy, szkoły, tudzież jako lekarz lub nauczyciel bez granic. Pomoc potrzebna jest wszędzie, wystarczy się rozejrzeć.

W Polsce, niechlubnie, nadal jest sporo bezdomnych. Czasem zwykły gest, ciepły posiłek lub napój, mogą zmienić ich dzień w znacznie lepszy, choć oczywiście jest to pomoc doraźna i nie zastąpi zmian systemowych, opieki państwa.

Natomiast istnieją grupy wolontariuszy działające w hospicjach, szpitalach, tudzież domach dziecka, organizujące aktywności dla pacjentów, podopiecznych. Nie trzeba ku temu wielkich nakładów finansowych. Wystarczy się zastanowić, jaką umiejętnością mogę się podzielić z innymi i ofiarować im to, co najcenniejsze – mój czas.

W dodatku, jeśli ktoś nie jest chętny na kontakt z ludźmi, może się opiekować zwierzętami. Mnóstwo jest bezdomnych, błąkających się psów i kotów i już gestem dobrej woli będzie zadbanie aby miały świeżą pitną wodę oraz coś do zjedzenia, szczególnie zimą, gdy ciężko im znaleźć. Może znajdzie się dla nich również stary sweter lub koc, aby nie musiały aż tak marznąć.

Related Posts

About The Author